مراد: به حرمت خانوادۀ شهدا و قربانیان از شرکت در نشست مسکو منصرف شدم

نشست دو روزه‌یی مسکو، امروز سه شنبه ۱۷ دلو/بهمن، میان حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و هیاتی به‌شمول چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان طالبان در مسکو برگزار شد.

یکی از حاشیه‌های این نشست، شرکت نورزیدن ستر جنرال مراد علی مراد، معاون اول تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» است.

ستر جنرال مراد علی مراد معاون اول تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» از شرکت در این نشست منصرف شد و در اعلامیۀ که از نشانی دفتر آقای مراد نشر شده‌است، گفته: « اعضای تیم «امنیت و عدالت» همان‌گونه که از شعارشان پیداست، صلح را نیاز حیاتی و اساسی برای مردم افغانستان می‌دانند؛ اما به این امر نیز اشراف دارند که دست‌یابی به صلح همه‌شمول و پای‌دار، در غیبت مردم افغانستان و بدون داشتن اجندای واضح و روشن که بتواند خیر و صلاح عموم مردم را فراهم سازد؛ غیر ممکن است.»

او در اعلامیه افزوده‌است: جا دارد تا یاد آور شویم که ما به زعمِ خویش و با تعهد و ایمان‌داری، در هفده‎‌سال پسین، اردوی ملی با اقتدار افغانستان را اساس گذاشتیم و در این راه قربانى‌های بی‌شماری داده‌ایم. اما با تاسف، امروز دیده می‌شود که در این نشست، کسانی از جانب طالبان حضور دارند که چندی پیش، غیر‌مسوولانه، خواهان لغو نهاد غرورملی «اردوی ملی افغانستان» گردیدند؛ که این برای مردم افغانستان هرگز قابل تحمل نیست. امیدواریم تا رهبران سیاسی در این نشست، بر حفظ ارزش‌های هفده‌ساله تاکید جدی داشته باشند و متعاقبن از «حکومت وحدت‌ ملی» نیز می‌خواهیم تا از خودخواهی‌ها و تک روی‌ها بگذرد و برای آوردن اجماع‌ سیاسی، به خاطر صلح دایمی در افغانستان اقدام کند. از همین جهت، این‌جانب که در جمع مدعویین این نشست بودم؛ به خاطر دلایل یاد شده و به خاطر حفاظت و حراست از نظام سیاسی، «دولت جمهوری اسلامی افغانستان» و تقویت مواضعِ واحد در سطح ملی، و حرمت‌گزاری به خانواده‌های معظم شهدا و قربانیان، از شرکت در این نشست منصرف شدم.

این نشست زمانی برگزار می‌شود که جدی‌ترین گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان جریان دارد و در آن گفت‌وگوها هم نمایندگان دولت افغانستان شرکت نداشتند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن