کروکر: ساختار مذاکرات صلح با طالبان خیانت به دولت دمکراتیک افغانستان است

سفیر پیشین ایالات متحد امریکا در افغانستان، ساختار مذاکرات دولت ترمپ با طالبان را شبیه موضع امریکا در مذاکرات پاریس که در پیوند به جنگ ویتنام صورت گرفت، می‌داند.

رایان کروکر، سفیر پیشین ایالات متحد امریکا در افغانستان، یکی از دیپلومات‌های مطرح امریکاست و «مدال آزادی» آن کشور را نیز با خود دارد. او در مدت زمان کاری‌اش در خارج از امریکا، در کشورهای عراق، پاکستان، سوریه، کویت، لبنان و افغانستان، به‌عنوان سفیر انجام وظیفه کرده‌است.

او در گفت‌وگو با روزنامۀ «فورین پالیسی» گفته که ساختار مذاکرات امریکا با طالبان یک خیانت در برابر دولت منتخب و دموکراتیک افغانستان است؛ دولتی که واشنگتن نزدیک به دو دهه کوشید تا آن را نگه‌داری و تقویت کند.

آقای کروکر تاکید کرده که این مذاکرات به طالبان اجازه خواهد داد تا کنترول افغانستان را دوباره به دست گیرند. وی افزوده است: طالبان همان گروه افراطی اند که در زمان‌شان، اسامه بن لادن حملۀ یازدهم سپتمبر را برضد امریکا راه‌اندازی کرد.

سفیر پیشین امریکا در کابل تصریح کرده که خودداری طالبان از نشستن گرد یک میز با حکومت افغانستان، مشروعیت دولت افغانستان را زیر پرسش قرار داده و سبب بی‌اعتمادی مردم افغانستان به امریکا و پروسۀ صلح می‌گردد.

او تصریح کرده که اگر دولت ایالات متحد نیروهایش را از افغانستان در مدت هجده ماه بیرون کند، طالبان افغانستان و دولت آن را زیر تسلط خود خواهند گرفت.

رایان افزوده که رییس‌جمهور ترمپ به صراحت بیان کرد که نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند؛ اما آن‌چه که مایۀ نگرانی من گردیده، این است که مبادا تجربۀ پس از مذاکرات صلح ویتنام در افغانستان نیز تکرار شود.

پس از امضای توافق پایان جنگ بین ایالات متحد،‌ شورشیان چپی ویتنام جنوبی،‌ حکومت ویتنام جنوبی و دولت ویتنام شمالی،‌ در سال ۱۹۷۳م،‌ آتش‌بس موقتی در آن‌جا شکل گرفت و پس از تکمیل روند خروج نیروهای امریکایی دوباره جنگ بین شورشیان ویتنام جنوبی و حکومت آن کشور شروع شد.

این دیپلمات امریکایی خاطر نشان کرده که در مذاکرات صلح با طالبان هیچ ضمانت و اطمینانی در مورد نقش زنان در حکومت و به صورت کل در جامعۀ افغانستان وجود ندارد.

او در این گفت‌وگو تاکید کرده که در مذاکرات صلح باید از طالبان تضمین گرفته شود که پس از آمدن آنان افغانستان دیگر به لانۀ تروریستان تبدیل نشود.

شماری از کارشناسان  و کنش‌گران سیاسی در کابل نیز نگران پامال شدن ارزش‌های دموکراسی  و حقوق بشری پس از آمدن طالبان در افغانستان اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن