مثلث تفاهم

سفارت امریکا در کابل با نشر خبرنامه‌یی گفته که نماینده‌گان امریکا و طالبان پس از شش روز نشست در شهر دوحه، هر دو طرف روی تفاهم‌نامه‌یی به نتیجه رسیده‌اند که سبب پایان جنگ هفده‌سالۀ افغانستان می‌گردد.

 به گزار ش آسوشیتدپرس، به نقل از نیورک‌تایمز، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای افغانستان گفته که موراد اساسی تفاهم‌نامه شامل، خروج  کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان و نشستن گروه طالبان با حکومت افغانستان گرد یک میز می‎باشد.

اما پاتریک شاناهان، وزیر دفاع ایالات متحد امریکا در گفت‌وگو با رسانه‌‌ها از مذاکرات میان نماینده‌گان امریکا با طالبان استقبال کرده و گفته که در مورد خروج نیروهای امریکایی از خاک افغانستان تاکنون به دولت آن کشور اطلاعی نرسیده است.

هم‌چنان جنرال جینز استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، در دیدارش با وزیر دفاع امریکا، اخراج کامل نیروهای ناتو را از افغانستان عجولانه توصیف کرده‌‌ و تاکید کرده که ما به‌خاطر حاکم شدن صلح و ثبات دایمی در افغانستن استیم و نگرانی ما به سبب این که افغانستان یک‌بار دیگر به لانۀ تروریستان تبدیل نشود، است. دبیر کل ناتو تصریح کرده؛ تا زمانی که شرایط افغانستان قابل قبول ما واقع نگردد، این کشور را ترک نخواهیم کرد.

روز یک‌شنبه ارگ ریاست جمهوری نیز با نشر خبرنامه‌یی روی جزئیات گفت‌وگوی ارگ با زلمی خلیل‌زاد پرداخته و گفته است که خلیل‌زاد حق صلاحیت و تصمیم‌گیری در مورد افغانستان را ندارد.

در همین حال روز دوشنبه، شماری از کنش‌گران سیاسی، مدنی و فرهنگی در کابل در مورد نتایج نشست‌های صلح در قطر واکنش نشان داده و دیدگاه‌ و راه‌‌کارهای‌شان را با رسانه شریک کردند. آنان از جامعۀ جهانی و سازمان ملل خواستند تا هرچه زودتر باید نقش مردمی که سال‌ها قربانی جنگ با طالبان و دیگر گروهای تروریستی شده‌اند، در مذاکرات صلح مشخص گردد. 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن