شب مطالعه

برنامۀ «شب مطالعه» پس از چاشت روز شنبه در مرکز فرهنگی فرانسه با حضور استادان و جمعی از صاحبان فکر و فرهنگ برگزار گردید.

شب مطالعه، سلسله برنامه‌هایی‌است که از سوی مرکز فرهنگی فرانسه در کشور فرانسه و در کشورهای هم‌کار با این نهاد، پیوسته و زنجیره‌یی برگزار می‌گردد. در کابل به سبب دلایل مختلف این برنامه از طرف روز برگزار شد.

مرکز فرهنگی فرانسه، مرکز فرهنگی شهر کتاب و بنیاد آغا خان از برگزار کننده‌گان این برنامه در کابل بودند.

برنامه شامل نقش مطالعه در روشن‌گری جامعه و ایجاد فکر خلاق، گرامی‌داشت و معرفی اکرم عثمان و دیالوگ میان اشتراک کننده‌گان و پنلیست‌ها بود که روی هر یک پراخته شد.

نجیب منلی، نویسنده و مترجم در مورد نقش مطالعه در روشن‌گری جامعه و ایجاد فکر خلاق، گفت که مطالعه، نخستین رسانۀ فرازمانی و فرامکانی است که در بیداری جامعه نقش بزرگی را عهده دار است. او افزود: مطالعه، صحبت و گفت‌وشنود میان نسل‌هاست. کتاب‌‌خوانی انسان را از توهم خود بزرگ‌بینی نجات داده و به سوی جهان رهنمون می‌سازد.

منوچهر فرادیس، نویسنده و مسوول نشر زریاب، پاره‌یی از شروع داستان «مردا ره قول اس» را قرائت کرده و یادداشت خویش در مورد اکرم عثمان را نیز به خوانش گرفت.

عارف بهرام، استاد دانشگاه، در مورد نکات قوت و ضعف در آثار نویسنده‌گان معاصر کشور، تاثیرپذیری آن‌ها از ادبیات کشورهای دیگر و ادبیات مهاجرت، روشنی انداخت.

 هم‌چنان در این برنامه کتاب «کابل، پیدایش و گسترش یک پای‌تخت شاهی از ۱۷۷۳ تا ۱۹۴۸م» نیز رونمایی شد. این کتاب اثر می سکینازی، پژوهش‌گر و افغانستان‌شناس فرانسوی است که توسط دکتر محمد شعیب عمری و فرید احمد احدی به زبان فارسی برگردان شده است. «کابل، پیدایش و گسترش یک پای‌تخت شاهی» با حمایت مالی کشور شاهی ناروی از اطریق «برنامۀ ابتکار فرهنگی افغانستان» به چاپ رسیده است. برنامۀ ابتکار فرهنگی افغانستان، برنامۀ چندین ساله است که هدف آن ترویج فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در افغانستان می‌باشد.

دکتر محمد شعیب عمری، اهمیت ترجمه را در میان دانش‌های  انسانی بیان داشته و گفت: ترجمه، روند چند جانبۀ انتقال علم میان جوامع مختلف بوده و سبب بارور شدن و گسترش دانش می‌گردد.

آقای عمری، در بخش دوم سخنانش، کتاب «کابل، پیدایش و گسترش یک پای‌تخت شاهی از ۱۷۷۳ تا ۱۹۴۸م» را نیز  به‌صورت کوتاه معرفی کرد. او گفت کتاب: کتاب حاضر که در شش فصل و دو بخش تدوین یافته، منبع معتبر برای تاریخ و فرهنگ کابل بوده؛ موضوع آن بررسی تاریخ فرهنگ شهرنشینی در پای‌تخت افغانستان می‌باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن