آیا غنی با سرنوشت کرزی مواجه خواهد شد؟نزدیک شدن انتخابات ریاست‌جمهوری، تقلای نامزدان را برای پیروزی، با گذشت هر روز بیش‌تر می‌کند. در این میان رییس‌جمهور غنی نیز که یکی از نامزدان انتخابات سال ۲۰۱۹ است، پیوسته تلاش می‌کند تا برندهٔ بازی میدان شود. حکومت وحدت ملی که در تبانی وزیر خارجۀ ایالات متحد امریکا در افغانستان شکل گرفت، از شروع تا حال، توقع و بازده تلاش‌های امریکا را با ناامیدی پاسخ داده است. با مستولی شدن جو سیاسی این‌چنینی در حکومت وحدت ملی، نفرت و بی‌زاری ایالات متحد نسبت به این حکومت بیش‌تر از هر روز تقویت یافت. دولت امریکا نگران مصرف‌های میلیونی است که بالای افغانستان در طول هفده سال هزینه کرده‌است. دونالد ترامپ در نشست هیأت دولت، حکومت نهندرا مودی، نخست وزیر هند را بابت کم‌کاری‌هایش نسبت به صلح افغانستان با کنایه به سخره گرفت و با اشاره به ایجاد یک کتاب‌خانه در افغانستان توسط دولت هند اشاره کرده و گفت: آیا کتاب‌خانه در کشوری که در آن جنگ است، مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟. ترامپ حمله نیروهای شوروی در خاک افغانستان را توجیه کرده و دلیل آن را وابسته به حضور تروریست‌ها در خاک افغانستان گفته است. در پاسخ به موضع جدید کاخ سفید نسبت به افغانستان و توجیه‌پذیر خواندن حملۀ شوروی توسط ترامپ، ظاهرن غنی جهت وضاحت خواستن در پیوند به سخنان رییس‌جمهور امریکا، خبرنامه‌یی را نشر کرده است.

در خبرنامه بیش‌تر روی مشروعت جهاد مردم افغانستان علیه دولت شوروی وقت، تمرکز شده و با لحن تند از رییس‌جمهور امریکا خواستار توضیح در این مورد گردیده است. اما آن‌چه که در خبرنامه آمده است، حاشیه‌هایی را نیز با خود دارد که نفس موضوع خبرنامه را شکل داده است. نگارندۀ این یادداشت بر آن است تا روشن کند که غرض از واکنش تند ارگ نسبت به موضع جدید امریکا چیست و عناصر حاشیه‌یی خبرنامه کدام اند؟

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور با روی کارآمدن بارک اوبا در کاخ سفید، آهسته آهسته نسبت به ایالات متحد تغییر موضع کرد و این موضع‌گیری در پایان حکومت‌اش به اوج رسید و روزی شد که کرزی سخت‌ترین نقدهای خود را بالای دولت ایالات متحد وارد کرد. دولت امریکا را متهم به پشتیبانی از گروه تروریستی داعش کرد و گفت که «امریکا بانی افراطی‌گری در منطقه است». دلیل انعطاف موضع کرزی در آن زمان واضح بود؛ چون دورۀ کاری او به پایان رسیده بود، دوست داشت قلب مردم افغانستان را از آن خود کند. ساده‌ترین فردی که برای از آن خود کردن مردم شهیدپرور افغانستان تلاش به خرج داده، می‌داند که این کار برای بازی‌گر سیاسی ملتی که دارای تاریخ پنج‌هزارسالۀ فرهنگی باشد، مانند کشیدن دود یک نخ سیگار است. کوتاه‌ترین راه برای جاخوش کردن در قلب ملت مرده‌پرور، هدف قرار دادن عقیدۀ آنان است. کرزی در واپسین روزهای کاری‌اش در ارگ، پای حکم اعدام یازده مجرم در زندان پل چرخی را امضاء کرد. مردم مومن افغانستان این کار حامد کرزی را ستودند و از آن زمان تا حال از آن به نیکی یاد می‌کنند و آرزوی دوباره آمدن او را به ارگ ریاست جمهوری دارند.

پس از حکومت کرزی، با تبانی دولت ایالات متحد امریکا، حکومت ساختاری در افغانستان ایجاد شد. ظاهرن آن‌چه که کاخ سفید از حکومت وحدت ملی توقع داشت، نه تنها برآورده نشد؛ بل‌که خلاف استراتژی آن عمل شد. چندی پیش ترامپ گفته بود که شماری از نیروهای امریکا را از خاک افغانستان بیرون می‌کند؛ اما پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) در این مورد چیزی نگفت. فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان خروخ نیروهای امریکایی از افغانستان را رد کرد. رییس‌جمهور ترامپ در نشست هیأت دولت امریکا، حضور امریکا را در افغانستان با حضور شوروی وقت در افغانستان تشبیه کرد. رییس‌جمهور غنی خواستار توضیح در این زمینه شده است. در بند نخست خبرنامۀ ارگ آمده است: «پس از تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ ها در نتیجۀ یک قیام ملی به خاطر کسب آزادی خاک مقدس خویش، جهاد را آغاز کردند»

رییس‌جمهور غنی خواستار توضیح در این زمینه شده است. در بند نخست خبرنامۀ ارگ آمده است: «پس از تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ ها در نتیجۀ یک قیام ملی به خاطر کسب آزادی خاک مقدس خویش، جهاد را آغاز کردند»

پی‌آیند نامطلوب حکومت ساختاریی که در راس آن غنی است، سبب شد تا به ناامیدی‌های دولت ایالات متحد افزون شود. غنی دیگر اعتباری نزد کاخ سفید ندارد. بنابر این رییس‌جمهور غنی در این مقطع پایانی حکومتش، می‌خواهد سناریوی حامد کرزی را در پیش گیرد. در خبرنامه واضح دیده می‌شود که آقای غنی به چه پیمانه‌یی از دولت ترامپ ناامید است و در بیان چنین حدیثی چه‌قدر خشم‌گین.

بنابر این در این مقطع غنی نیز بیش از همه نیازمند جاخوش کردن در قلب مردم افغانستان است. نخستین هدف رییس‌جمهور حکومت وحدت ملی نیز عقیدۀ مردم است و در بند نخست خبرنامه با به صحنه آوردن جهاد و خاک مقدس، می‌خواهد مردم را از آن خود کند. برای اثبات این حرف، لازم است سری به کارهای سیاسی رییس‌جمهور غنی پیش از رییس‌جمهور شدندش بزنیم و ببینم که چه‌گونه جهاد، مجاهدین و جنگ آنان را کوبیده است و مقاله‌های بی‌شماری در نقد آنان نوشته است. در خبرنامه، جهاد مردم افغانستان در برابر نظام شوروی وقت، نیاز اولیۀ مردم خوانده شده است و جنگ آنان را تقلا برای امنیت منطقه و جهان خوانده شده است. غرق شدن کرزی و غنی در برکه‌های بی‌اعتمادی، غنی را بر آن داشته تا از میان برکه‌ها، کم‌عمق و لامجال آن را برگزیند که رییس‌جمهور پیشین نیز آن را در پیش گرفته بود.

مانیار مهرآییننمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن