طالبان: آشتی با بودن اتمر و غنی ممکن نیست

گروه طالبان در تازه‌ترین پیش‌شرط‌های خود گفته اند که شرط اساسی این گروه برای پیوستن به صلح، عزل محمد اشرف غنی و حنیف اتمر از ساختار حکومت آینده است.

گروه طالبان از شروع نشست‌های زنجیره‌یی صلح افغانستان تا واپسین نشست که در ابوظبی صورت گرفت؛ خروج نیروهای امریکایی از خاک افغانستان را به عنوان پیش‌شرط‌ اساسی شان معرفی کرده‌اند.

گزارش‌های رسیده از نشانی یک منبع معتبر به خبرگزاری پرسش حاکی از آن است که طالبان در پیش‌شرط‌های جدیدشان گفته اند که محمد اشرف غنی و حنیف اتمر نباید در ساختار حکومت آینده حضور داشته باشند. به قول منبع، طالبان گفته‌اند: غنی و اتمر را به‌خاطر امضاء پیمان امنیتی که با ایالات متحده امریکا بستند، هرگز نمی‌بخشیم.

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین تا پایان کارش از امضای این پیمان سر باز زد، اما با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در افغانستان، جنجال امضای پیمان امنیتی با ایالات متحده امریکا به پایان رسید و محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به نماینده‌گی از حکومت کابل آن را امضا کرد.

با این حال گفته می‌شود حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی که نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده‌است، به عنوان رقیب جدی محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور، وارد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد شد.

نزدیک به دو هفته پیش نماینده‌گان این گروه با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ایالات متحده امریکا در امور افغانستان دیدار کردند. در این نشست نماینده‌گان کشورهای پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز شرکت داشتند. در نشست ابوظبی یک هیأت دوازده‌نفره از طرف حکومت افغانستان نیز به ابوظبی فرستاده شده بود؛ اما گروه طالبان حاضر به نشست گرد یک میز با نماینده‌گان حکومت افغانستان نشدند.

از سوی دیگر تهران نیز از سفر هیأت گروه طالبان به ایران خبر داده است. سخن‌گوی وازت خارجۀ ایران امروز دوشنبه (نهم جدی) در یک نشست خبری گفت که هیأت طالبان دی‌روز یک‌شنبه (۹ جدی/ دی‌ماه) در تهران با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه در مورد مساعدت روند صلح در افغانستان، گفت‌وگوی مفصلی داشته‌است.

مانیار مهرآیین

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن