عصر حمیرا قادری در شهر کتاب

ایستاده می‌شوم. می‌پرسم: «مهتاب، بوی نارنج صبح بیش‌تر است یا شب؟» می‌گوید: «چه همهمه‌یی دارد وقتی برگ‌ها شرشر کنند و بوی نارنج صبح‌دم فضای سینه را پر کند…» می‌نشستم لب رود و مرغابی‌ها…

طرف مهتاب می‌بینم نیست. دورتر پاهایش را به آب رود سپرده. مرغابی‌ها جلویش پشت‌پشت هم سر به آب فرو می‌کنند و کوک کوک‌کنان پیش می‌روند. مهتاب کوک کوک می‌کند و پاهایش آب را به هم می‌زند. موج زیر بال مرغابی‌ها می‌خزد و مرغابی‌های کوچک کوک کوک می‌کنند. مهتاب با صدای بلند می‌خندد. صفورا به شانه‌‌ام می‌زند و می‌گوید: «به چشمانش نگاه کن کی را آن‌جا می‌بینی» می‌گویم: «بد است صفورا. تو هم ترک عادت نکردی.» می‌گوید: «به‌خدا کدام گپ است. می‌دانم. نگاه کن دیگر چی می‌کند.» مهتاب چشمانش را بسته و قطرۀ اشکی روی گونه‌اش لغزیده…

شاهد فرهوش، مجری برنامۀ «عصر بانو حمیرا قادری در شهر کتاب» پس از خوانش قسمتی از رمان اقلیما، از بانو حمیرا قادری دعوت به سخن‌رانی کرد.

حمیرا قادری، سخن‌هایش را با به خوانش گرفتن بخش‌هایی از رمان اقلیما آغاز کرد. او روی وضعیت ادبیات داستانی و نشر و پخش کتاب در افغانستا صحبت کرد. بانو قادری گفت: خوش‌بختانه آزادی چاپ و نشر کتاب در افغانستان نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا خوب است و می‌شود هرگونه نوشته را بدون سانسور نشر کرد. او افزود: افغانستان سوژه‌ها و قصه‌های زیاد برای گفتن دارد، هر دختر و پسری که توانایی نوشتن دارد، باید قصه‌های افغانستان و کابل را بنویسد.

حمیرا قادری، نویسنده

خانم قادری در حوت/ اسفندماه ۱۳۵۸ از پدر و مادر هراتی در کابل زاده شد. او بعد به ایران رفت و تا مقطع کارشناسی ارشد در رشتۀ ادبیات و زبان فارسی در دانشگاه علامه طباطبایی درس خواند. در سال ۱۳۸۳ به خاطر نوشتن داستان «باز باران اگر می‌بارید» موفق به دریافت لوح تقدیر در سومین دورۀ جایزه ادبی صادق هدایت شد. او داستان‌نویسی را با نوشتن داستان کوتا آغاز کرد. نقره دختر دریای کابل، نقش شکار آهو و اقلیما، کتاب‌های داستانی او می‌باشند.

اندک اتفاق افتیده که زنی از بطن جامعۀ افغانستان بلند شده باشد و دادخواهی و نوای جامعه و زن و دختر افغانستانی را بنویسد. حمیرا قادری، یکی از زنان نخبه و مستعدی است که از آوان نوجوانی داستان افغانستان، زنان و دختران افغانستانی را ثبت تاریخ ادبیات داستانی کرده‌است. او به قول خودش در تمام آثار خود ارزش زن بودن را فراموش نکرده است.

هم‌چنان در این برنامه سید رضا محمدی، شاعر و نویسنده، بانو صحرا کریمی، نویسنده و سینماگر، بانو منیره یوسف‌زاده، رییس انسجام برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دفتر ریاست‌جمهوری نیز در مورد جای‌گاه حمیرا قادری در زبان فارسی و داستان‌های او صحبت کردند.

منیره یوسف‌زاده، رییس انسجام برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری
صحرا کریمی، نویسنده و سینماگر

مانیار مهرآیین

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن