استقبال گرم میز رمان در نمایش‌گاه سه‌روزۀ کتاب

مانیار مهرآیین

میزهای حیاط دانشگاه رنا با کتاب‌های ادبیات، سیاست، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و … تزیین شده‌است. میز نخست را برای رمان اختصاص داده‌اند. در این میز آثاری از نویسنده‌گانی چون لئون تولئستوی، اورهان پاموک، کامو، کافکا، فاکنر، جوجو مویز، ژوزه ساراماگو، موراکامی، ایشی‌گورو، داستایوفسکی، محمود دولت‌آبادی، چخوف، ره‌نورد زریاب، صادق هدایت، اکرم عثمان و… را به نمایش و فروش گذاشته‌اند. 

 

 کتاب‌های فلسفی‌ زینت‌بخش میز دوم گردیده است، میز سوم کتاب‌های خبرنگاری است، روی میز چهارم کتاب‌های روان‌شناسی کنار هم چیده شده‌اند و میز پنجم هم با «جنایت و مکافات»، «کوری»، «ناطور دشت»، «صدسال تنهایی»، «لولیتا»، «تهوع» و با دیگر قصه‌های ذهنی آدم‌ها آرایش گردیده است. با آن‌که ادبیات هم‌ردیف دانش‌کده‌های موجود در دانش‌گاه رنا نیست، اما گرد میز رمان و فلسفه بیش‌تر از میز‌های دیگر شلوغ است و مورد استقبال دانش‌جویان قرار گرفته است.
مرکز فرهنگی شهر کتاب در ادامۀ برگزاری نمایش‌گاه‌های کتاب، این‌بار با هم‌کاری کتاب‌خانه دانشگاه رنا «نمایشگاه سه‌روزه کتاب» را از هفدهم تا نزدهم قوس /آذرماه سال روان  به هدف تروج فرهنگ کتاب‌‌خوانی در دانشگاه رنا برگزار کرده‌است. نرگس نیا و دوستانش، بیش‌تر از ده جلد رمان به‌دست دارند و می‌گویند تصمیم گرفته‌ایم، فصل سرمای کابل را با رمان‌خوانی بهار کنیم و بر اندوخته‌های‌مان بیافزایم .
نرگس می‌گوید: کتاب، به ویژه رمان نزدیک‌ترین رفیق انسان است و حتا در دشوارترین روزها آدم را تنها نمی‌گذارد. اسما رحیمی که دوست و همراه نرگس است؛ می‌گوید: مردم ما باید کتاب بخوانند و با کتاب‌خوانی و کتاب است که به ساده‌ترین شکل می‌شود افغانستان را از بدبختی نجات داد.
زرغونه حیدری که مسوول میز رمان است، می‌گوید: این که می‌بینم جوانان و هم‌نسلانم به کتاب علاقه دارند و دوست دارند رمان بخوانند، خرسند می‌شوم  و روی روشن افغانستان را می‌بینم، افغانستانی که تا حالا جنگ، بدرفتاری با زنان، خشونت و دیگر پدیده‎های شوم را تجربه کرده‌‌است. مرکز فرهنگی شهر کتاب، پیش از این برنامه‌های نمایش‌گاه کتاب را در دانش‌گاه تعلیم و تربیه استاد ربانی، دانشگاه کابل، به مناسبت هفته شهید، کنار آرام‌گاه قهرمان ملی کشور و دانش‌گاه ابن سینا نیز برگزار کرده بود.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن