وزیر دفاع به نماینده‌گان مجلس: واقعیت‌های جنگ افغانستان را در یک نشست خصوصی با شما صادقانه مطرح خواهم کرد

وزیران دفاع و داخله در نشست پاسخ‌دهی امروز مجلس نماینده‌گان، افزایش تهدیدهای امنیتی در کشور را پذیرفته و می‌گویند که امکانات کافی برای مهار این تهدیدها در دست ندارند.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی و ویس احمد برمک، وزیر امور داخله در نشست امروز چهارشنبه (23 عقرب/ آبان‌ماه) مجلس نماینده‌گان به پرسش‌های نماینده‌گان در پیوند به وضعیت ناامنی‌های جاری در کشور پاسخ گفتند.
طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی گفت: «میزان تهدیدهای امنیتی در ولایت‌های غزنی، غور، ارزگان، بغلان، قندوز، فاریاب، میدان وردک، سرپل، جوزجان و فراه بلند است؛ ولی با در نظر داشت این تهدیدها، امکانات موجود کفایت‌کننده نیست.»

او افزود: شهرستان‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی، چهارسده ولایت غور و سیدآباد ولایت میدان وردک در بلندترین تهدیدهای هراس‌افگنان قرار دارند.

وزیر دفاع تصریح کرد: «ما در تلاش استیم تا آن‌چه را در توان داریم از امکانات موجود استفاده کنیم و وضعیت را تغییر دهیم.»
او علاوه کرد: ما هم تلفات داریم؛ ولی دشمن ۵ تا ۶ برابر ما تلفات دارند.

آقای بهرامی در پیوند به قربانیان حادثۀ سقوط چرخبال در فراه گفت: تا هنوز اجساد برخی از قربانیان به ویژه جسد معاون قول اردوی ظفر به‌دست نیامده و تلاش‌ها از دو جهت برای یافتن جای دقیق نگهداری آنان و نیز پادرمیانی مردم، در جریان است.

او از پرداختن به جزئیات جنگ جاری در کشور خودداری کرده و به نماینده‌گان مجلس گفت که تمامی واقعیت‌های جنگی کشور را در یک نشست خصوصی با نماینده‌گان مجلس صادقانه مطرح خواهد کرد تا برای حل این چالش‌ها، راه حل دریافت گردد.

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله نیز در مورد جنگ ارزگان خاص، مالستان وجاغوری گفت که این جنگ قومی نه بل‌که جنگ با دشمنان مردم افغانستان (طالبان) است.

آقای برمک گفت: «کشورهای منطقه نمی‌خواهند افغانستان آرام باشد و به همین خاطر به طالبان دستور داده‌اند تا حکومت و مردم افغانستان را زیر فشار قرار دهند.»

آقای برمک تصریح کرد که طالبان به جهت این که زمینۀ جنگ قومی را در کشور فراهم کنند، بالای مناطق ارزگان خاص، جاغوری و مالستان حمله کرده‌اند.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان نیز اوضاع کشور را نگران‌کننده عنوان کرد و گفت: «ادامۀ بحث امروز به دلیل شرایط حساس امنیتی صواب ندارد؛ ما هم حرف‌هایی داریم که مطرح کردن آن در نشست علنی لازم نیست؛ بنابراین مقام‌های امنیتی را به روز یک‌شنبۀ آینده در نشست کمیتۀ رییسان دعوت می‌کنیم و در آن‌جا برای تغییر اوضاع کشور تصمیم مشترک خواهیم گرفت.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن