آرای اوراقی که با فهرست اصلی رای‌دهنده‌گان مطابقت نداشته باشد، باطل است

کمیسیون مستقل انتخابات در توافق با کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید: آرای اوراقی که با فهرست اصلی رای‌دهنده‌گان مطابقت نداشته باشد، باطل است.

علی‌رضا روحانی سخن‌گوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز سه شنبه (۸ عقرب/ آبان‌ماه) در یک نشست خبری گفت:  آرای صندوق‌ها و مراکز رای‌دهی که اوراق رای‌دهی در آن بدون فهرست رسمی و یا بدون شناسایی بایومتریک که با فهرست اصلی مطابقت نداشته باشد، و یا بدون نماینده‌های کمیسیون‌های انتخاباتی و ناظران انجام شده، از اعتبار ساقط گردیده و باطل است.

پس از به پایان رسیدن روند رای‌دهی، کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان، جهت تفکیک آرای صحت و باطل، روی هشت مورد باهم توافق کرده‌ و آن را طی یک نشست خبری مشتر ک اعلام کردند.

آقای روحانی در این نشست گفت که  آرای مراکز رای‌دهی که بر اساس شناسایی بایومتریک و مطابق فهرست رای‌دهنده‌گان در محل مربوط در روز انتخابات انجام شده، از اعتبار برخوردار است؛ مگر این که مطابق اسناد تقنینی مربوط و دلایل و اسناد معتبر دیگر، غیر معتبر شناخته شود.

هم‌چنان او افزود: آرای صندوق‌ها و مراکز رای‌دهی که بر اساس فهرست رای‌دهنده‌گان اجرا شده، زمانی از اعتار برخوردار است که از جانب رییس محل و ناظران، طبق طرزالعمل صحت آن تضمین گردیده و بالای صندوق و آرای داخل آن کدام اعتراض و شکایت وارد نگردیده باشد.

سخن‌گوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست تصریح کرد: هرگاه در نتیجۀ بررسی‌های مبتنی بر اسناد و مدارک موثق، ثابت گردد که نامزدان و کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی در هر سطحی که باشند، در اجرای وظایف غفلت کرده و یا مرتکب جرم گردیده باشند؛ مطابق قانون به ارگان‌های قضایی و عدلی معرفی خواهند شد.

روحانی ضمن تاکید برشفافیت در شمارش آرا، گفت: نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان در وقت تعیین شدۀ آن اعلام خواهد شد. تا آخر هفتۀ روان و یا در شروع هفتۀ آینده، تقویم انتخابات ریاست جمهوری نیز اعلام می‌گردد.

این تصمیم کمیسیون‌های انتخاباتی در حالی اعلام می‌گردد که امروز نامزدوکیلان معترض گفتند که تنها آرایی که بر اساس روند دستگاه انگشت‌نگاری در صندوق‌ها ریخته شده‌است، نزد آن‌ها اعتبار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن