از هر دو شهروند افغانستانی یکی آن از فشار روانی رنج می‌برد

وزارت صحت عامۀ کشور می‌گوید که از هر دو شهروند افغانستانی یکی آن از فشار روانی رنج می‌برد و از هر پنج نفر یکی آن  به دلیل مشکلات روانی در انجام کارهای روزمرۀ خود نارسایی پیدا کرده‌است.

این وزارت روز گذشته (۶ عقرب/ آبان‌ماه) از روز جهانی صحت روانی با شعار «جوانان و صحت روانی در جهان در حال تغییر است» گرامی‌داشت به عمل آورد. 

داکتر فدا محمد پیکان، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه در همایش گرامی‌داشت از روز جهانی صحت روانی، گفت: «وزارت صحت عامه برای دریافت ارقام دقیق مبتلا به بیماری روانی، یک ارزیابی را برای نخستین بار در ۱۶ ولایت کشور به همکاری اتحادیۀ اروپا و نهاد Cousel Sauti راه‌اندازی کرده‌است. این ارزیابی در ولایت‌های کابل، پروان، خوست، پکتیکا، ننگرهار، نورستان، کندهار، ارزگان، بلخ، جوزجان، بامیان، غزنی، تخار، فراه، هرات و بدخشان صورت گرفته است. در این ارزیابی با ۱۲۶۶۶ نفر (۸۸۹۰ کاهل و ۳۷۷۶ کودک بین ۴ تا ۱۵ سال ) در مدت دو سال مصاحبه شده‌است.

معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه تاکید کرد: نتایج این ارزیابی نشان می‌هد که از هر دو شهروند افغانستان یکی آن از فشارهای روانی رنج می‌برد  و از هر پنج نفر یکی آن  به دلیل مشکلات روانی در انجام امورات روزمرۀ خود نارسایی پیدا کرده‌است.  اما این افراد تا کنون بیمار روانی نیستند؛ ولی به کارهای روزمرۀ  خود هم درست رسیده‌گی نمی‌توانند.» او تصریح کرد: «اگر به مشکلات آنان رسیده‌گی صورت نگیرد و یا عوامل این فشارها ادامه پیدا کند دیر  یا زود به اختلالات روانی مبتلا خواهند شد.»

در گزارشی که از سوی وزارت صحت عامه کشور به نشر رسیده، آمده‌است که در این ارزیابی میزان اختلال افسرده‌گی ۴.۸۶%ُ میزان اضطراب ۲.۷۸%، صدمه روانی ۵.۳۴%، میزان سوء استفاده از مواد نشئه‌آور به‌شمول ادویۀ خواب‌آور در حدود ۱۲.۲۰% و افکار خودکشی ۷.۲۵ % گفته شده‌است.

داکتر نیکولاس تایلور، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان که در این همایش صحبت می‌کرد، جنگ، فقر، ناامنی، خشونت و بی‌کاری را عامل اصلی مبتلا شدن شهروندان افغانستان به بیماری روانی عنوان کرد.

وزارت صحت عامه از طریق دو راهبرد مشخص؛ راهبرد ملی صحت روانی و راهبرد ملی وقایۀ از خودکشی برای سال های ۲۰۱۸- ۲۰۲۲  سفارشات مشخصی را برای وزارت خانه‌های سکتوری پیشنهاد نموده‌است. این راهبردها می‌تواند به همکاری ادارات سکتوری، بیماری‌های روانی را در میان جوانان کاهش دهد و آنان را در امر بهبود وضعیت زنده‌گی کمک کند.

در گزارش آمده‌است که افزون بر این وزارت صحت عامه برای کاهش بیماری روانی در کشور، ۷۵۰ مشاور روانی را در مراکز صحی استخدام کرده و نیز در هر مرکز صحی یک کارمند آن در بخش مشوره‌دهی روانی آموزش دیده‌اند. این مشاوران برای کسانی که دچار اختلالات روانی اند، مشوره‌های لازم را برای بهبود وضعیت صحی آنان می‌دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن