دانش‌جوی سویدنی که مانع اخراج یک پناه‌جو گردیده بود، محاکمه می‌شود

الین ارسون، دانش‌جوی سویدنی که مانع بازگرداندن یک پناه‌جوی ۵۲ سالۀ افغانستانی از کشورش شده بود، به جرم نقض قانون هوایی محاکمه می‌گردد.

الین ارسون، دانش‌جوی ۲۱ سالۀ سویدنی، به تاریخ (۱ اسد/ مردادماه) سال روان خورشیدی با خودداری از نشستن در هواپیما، از اخراج یک پناه‌جوی افغاستانی جلوگیری کرد. در ویدیویی که الین از نشانی فیسبوک خود به نشر رسانده بود، نشان می‌دهد، در حالی که تمام سرنشینان هواپیما نشسته‌اند، اما او با شماری از مسافران و خدمۀ هواپیما می‌گوید: اگر این مرد به افغانستان بازگردانده شود، کشته خواهد شد.

ویدیوی دانش‌جوی سویدنی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده پیدا کرد و از نشانی رسانه‌های معتبر جهانی نیز به نشر رسید. الین مورد تحسین کاربران شبکه‌های اجتاعی قرار گرفت و کار او را یک عمل بشردوستانۀ خواندند.

بر بنیاد گزارش روزنامۀ گاردین، اکنون دادگاهی در شهر گوتنبرگ الین ارسون را به دلیل نپذیرفتن دستور خلبان، به نقض قوانین هوایی متهم کرده و قرار است او را محاکمه کند. هنوز دادگاه گوتنبرگ تاریخ محاکمۀ وی را مشخص نکرده‌است؛ اما احتمال دارد که الین ارسون محکوم به جریمه نقدی گردد و یا حتا راهی زندان شود.

الین در ویدیوی که نشر کرده بود، با خلبان و سرنشینان هواپیما می‌گوید که با قانون مهاجرت و اخراج پناه‌جویان از کشور سویدن مخالف است. او از امر خلبان و نگه‌بانان که از او می‌خواستند در جایش بنشیند، سرپیچی کرد و مانع پرواز هواپیمایی شد که قرار بود از گوتنبرک به ترکیه برود.

با آن‌که الین در همان روز مانع بازگرداندن پناه‌جوی افغانستانی شد؛ اما یک روز پس از آن این پناه‌جوی ۵۲ سالۀ از سویدن اخراج گردیده و به افغانستان بازگردانده شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن