یادبود از درگذشت سرودخوان آزادی

از بیست‌وچهارمین سال‌یاد درگذشت قهار عاصی، در کابل پاس‌داشت به عمل آمد.

عصر دی‌روز، دوازدهم میزان/ مهرماه، دانش‌گاه خصوصی رنا، میزبان جمعی از نویسنده‌‎گان، شاعران و فرهنگیان در برنامۀ یادبود از  بیست‌وچهارمین سال‌یاد درگذشت عبد‌القهار عاصی، بود.

در این برنامه مرکز فرهنگی شهر کتاب نیز با راه‌اندازی نمایش‌گاه کتاب در یادوارۀ قهار عاصی سهم خویش را به‌جا آورد. در این نمایش‌گاه بیش‌تر از پنج‌صد عنوان کتاب به نمایش گذاشته شده بود.

برنامۀ یادبود از قهار عاصی در دانش‌گاه خصوصی «رنا»

شاهد فرهوش، مسوول اجرایی مرکز فرهنگی شهر کتاب، گفت: «عاصی بالای تمام کسانی که عضو خانوادۀ فرهنگی کشور هستند حق دارد. برای ما لازم است تا با برگزاری برنامه‌ها و کار روی آثار عاصی، یادش را جاویدانه‌ و گرامی بداریم.»

او افزود: مرکز فرهنگی شهر کتاب به سهم خویش و با راه‌اندازی نمایش‌گاه کتاب در بیست‌وچهارمین سال‌یاد درگذشت قهار عاصی یاد آن گلوی آزادی را گرامی داشت.

قهار عاصی در سال ۱۳۳۵ خورشیدی در روستای ملیمۀ پنج‌شیر دیده به جهان گشود. دورۀ ابتدایی آموزش را در پنج‌شیر سپری کرد و پس از آن هم‌راه با خانواده‌اش به کابل آمد و در شهر کهنۀ کابل اقامت گزید. او شامل مکتب ابوریحان البیرونی شد. قهار عاصی از مکتب به درجه عالی فارغ گردید. عاصی از دانش‌کدۀ زراعت دانش‌گاه کابل سند کارشناسی (لیسانس) خویش را گرفت.

او شاعری پرکار بود و ظرف سال‌های محدودی که با جدیت به شعر پرداخت، تقریبن هر سال یک مجموعه را روانۀ بازار کرد. از عاصی به دلیل نوآوری‌ها و عاطفی بودن شعرهایش به عنوان شاعر دردهای مردم یاد می‌کنند و شعرش را ارج می‌نهند.

«مقامۀ گل سوری»، «لالایی برای ملیمه»، «دیوان عاشقانه باغ»، «غزل من و غم من»، «تنها ولی همیشه»، «از جزیره خون» و «از آتش  بریشم»، شش مجموعه‌یی شعر عاصی‌ست.

«آغاز یک پایان»، خاطرات تلخ عاصی از جریان سقوط کابل به دست مجاهدین است.

عاصی در سال ۱۳۷۳ خورشیدی، در جریان جنگ‌های داخلی، قربانی راکت کور یکی از گروه‌های متخاصم گردید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن