آپارتمان‌ مقام‌های حکومت افغانستان در ایالات ویرجینیا و وانکوار

ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای افغانستان، مقام‌های حکومتی افغانستان را به دست‌برد کمک‌های دولت این کشور برای افغانستان متهم کرده و گفته که بخش زیادی از این کمک‌ها به بیرون از کشور انتقال داده شده و برای نفع شخصی استفاده گردیده‌است.

جان فی سوپکو، رییس ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای افغانستان «سیگار»، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های کانادایی گفته‌است: «امریکا در وقت کم، پول‌های زیادی را در افغانستان به مصرف رسانده‌است و بخش بیش‌تر این پول‌ها در دوبی، ترکیه و کانادا به مصرف رسیده و حتا آپارتمان‌ها در ایالات ویرجینیا و وانکوار خریده شده است.» او اضافه کرده که امریکا نیز در بعضی از این فساد‌های مالی دست داشته است.

چند روز پیش نیز این اداره اعلام کرد که با گذشت سه‌سال از راه‌اندازی برنامۀ پروموت و مصرف ٨۹،۷ میلیون دالر، اداره انکشاف بین‌المللی امریکا در افغانستان نتوانسته‌است به اهداف این برنامه به‌طور کلی دست‌یابد.

جان فی سوپکو با بیان این‌که هیچ‌گونه فعالیت قابل ملاحظه در بخش توان‌مندسازی زنان صورت نگرفته‌است، گفت که سیگار نتایج و دست‌آورد‌های این برنامه را از شروع تا اکتوبر ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار داده‌است که بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سیگار شماری از کارمندان برنامۀ پروموت به پول‌های این برنامه دست‌برد زده‌اند.

محمد ناصر تیموری، عضو دیده‌بان شفافیت افغانستان نیز با پذیرش حیف و میل این پول‌ها توسط مقام‌های حکومت افغانستان، گفته‌است: «در موارد زیادی دولت امریکا و شرکای بین‌المللی با افرادی که دارای امانت‌داری لازم نبودند با آنان هم‌کاری کردند و آن‌ها را طرف قرارداد خود تعیین کرده و زمینه را برای سوءاستفاده‌شان مهیا کردند.

خبرگزاری پرسش جهت وضاحت بیش‌تر این موضوع سعی کرد تا با مسوولان برنامۀ پروموت در تماس شود؛ اما متاسفانه آنان حاضر به پاسخ‌گویی نشدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن