مایک پومپئو: خلیل‌زاد در گفت‌وگوهای صلح افغانستان شرکت خواهد کرد


وزارت خارجۀ ایالات متحد امریکا، گفته که زلمی خلیل‌زاد مشاور وزارت خارجۀ این کشور در امور افغانستان، در گفت‌وگوهای صلح افغانستان شرکت خواهد کرد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجۀ ایالات متحد امریکا به کارمندان این وزارت گفته است که زلمی خلیل‌زاد تلاش‌های واشنگتن را دربارۀ چه‌گونه‌گی پشتیبانی از گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینه‌سازی این گفت‌وگوها را رهبری کرده و در نشست‌های صلح افغانستان شرکت خواهد کرد.

دو هفته پیش، وزیر امور خارجۀ ایالات متحد امریکا، هنگام سفر به پاکستان اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد به‌عنوان مشاور و مسوول امور افغانستان از سوی این وزارت تعیین شده‌است.

زلمی خلیل‌زاد، زادۀ افغانستان است و عضویت حزب جمهوری‌خواه امریکا را دارد. او پیش از این به‌عنوان سفیر امریکا برای افغانستان و عراق و نمایندۀ دولت ایالات متحد امریکا در سازمان ملل کار کرده‌است.

پومپئو از خلیل‌زاد به عنوان بهترین گزینه برای رسیدن افغانستان به صلح یاد کرده و گفته که او درافغانستان زاده و بزرگ شده‌است و تجربۀ کار در آن کشور را  نیز دارد.

آقای خلیل‌زاد به‌عنوان یکی از اعضای حزب جمهوری‌خواه امریکا و شهروند افغانستانی‌تبار آن کشور در دو دهۀ گذشته نقش مهم در تصمیم‌گیری‌های دولت ایالات متحد امریکا در قبال افغانستان داشته‌است.

در همین حال گفت‌وگوها در مورد «نشست مسکو» نیز میان نماینده‌های حکومت افغانستان و مقام‌های کشور روسیه آغاز شده‌است. تاکنون مشخص نشده که آیا خلیل‌زاد به‌عنوان نمایندۀ ایالات متحد امریکا در نشست مسکو اشتراک خواهد کرد یا خیر؛ چون پیش از این حکومت ترامپ با برگزاری نشست مسکو مخالفت نشان داده بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن