نی: خشونت علیه خبرنگاران؛ پروسۀ انتخابات را به خطر مواجه می‌سازد

وکیل احمدی

نی «سازمان حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان» روز  پنج‌شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که میزان خشونت و تهدید‌ها در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش یافته‌است و در عین حال دامنۀ ناامنی و به دنبال آن فشار بر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی گسترده‌تر شده‌است.

مجیب خلوت‌گر، رییس اجرایی نی در این نشست گفت که طی ۱۲ ماه گذشته، ۳۰۰ مورد خشونت، توهین و تهدید خبرنگاران و یا حمله و اعمال تخریب‌کارانه علیه سازمان‌های رسانه‌یی در مناطق مختلف افغانستان ثبت شده‌است که با افزایش ۹۵ مورد در آمار جدید، نشان‌دهندۀ افزایش قابل ملاحظه‌یی نسبت به سال پار می‌باشد.

آمار به ثبت رسیده از سوی نی، نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی تعداد خبرنگاران و سایر کارمندان رسانه‌یی که در رویداد‌های گونه‌گون جان باخته‌اند با ۱۵ مورد افزایش، به ۲۱ تن رسیده‌است و حداقل ۷۵ تن دیگر در این مدت زخمی شده‌اند که این آمار تا امروز بی‌سابقه بوده‌است.

افزون بر این، آمار مذکور حاکی از بازداشت و حبس موقت ۱۳ خبرنگار (از نیم ساعت تا ۱۰ روز) ، ۲۷ مورد خشونت فزیکی، ۲۳ مورد توهین و تحقیر و ۱۸ مورد تهدید و اعمال فشار مستقیم یا غیر مستقیم بر فعالیت خبرنگاران و رسانه‎ها است.

همچنین عاملان ۱۶ مورد از ۲۱ مورد مرگ خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی، داعش و پنج مورد طالبان بوده‌اند.

 جزئیات بیش‌تر گزارش «نی» می‌رساند که داعش عامل زخمی شدن ۴۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی، طالبان ۱۳ مورد  و ۳ مورد هم افراد مسلح ناشناس می‌باشد و هم‌چنان 23 مورد توهین و تحقیر خبرنگاران توسط دولت به ویژه محافظان ریاست جمهوری صورت گرفته‌است.

نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، نبود امنیت برای خبرنگاران را چالش بزرگی برای جامعۀ اطلاعاتی خوانده و تاکید کرد اگر حکومت امنیت جانی خبرنگاران را تامین نکند، بزرگ‌ترین صدمه را به پروسۀ انتخابات که یک پروسۀ ملی است خواهد زد. او از حکومت خواست تا در زمینۀ امنیت خبرنگاران به گونۀ جدی اقدام کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن