نقد و بررسی ادبیات امروز افغانستان؛ نشست دهم

عصر روز پنج‌شنبه مرکز فرهنگی شهر کتاب با هم‌کاری انتشارات تاک برنامۀ «نقد و بررسی ادبیات امروز» را برگزار کرد.

در این برنامه سخن‌رانان با تمرکز ویژه روی روگشایی و نقد دو مجموعه شعر «شرنگ انگور» سرودۀ محمد شریف سعیدی و «سورۀ گیسو» سرودۀ مهتاب ساحل حرف و حدیث‌هایی را بیان کردند.

گردانندۀ این برنامه که بانو فرحناز فروتن بود، با خوش‌آمدگویی مهمانان، برنامه را آغاز کرد.

در آغاز از شریف سعیدی، شاعر و نویسنده دعوت به سخن‌رانی شد. او با پرداختن به بررسی مجموعۀ شعر «سورۀ گیسو» سرودۀ مهتاب ساحل، سخنانش را آغاز کرد: «ویژه‌گی برجستۀ شعرهای مهتاب ساحل، بیان زنانه‌گی‌ در آن است. زنانه‌گی را خیلی راحت و ساده و در حین حال با خلاقیت در شعرهایش گنجانیده‌است. اندام‌های آدمی در شعر بانو مهتاب گپ می‌زنند.»

او افزود: «در شعرهای مهتاب فروغ فرخ‌زاد حضور پررنگ و مفید دارد. از یک چشم‌انداز دیگر گفته می‌توانم که مهتاب شاعر مدرن- کلاسیک است؛ زیرا در شعرهایش بعضی از تجربه‌های بشری و انسان‌شمول دیده می‌شود که در شعر کلاسیک به آن‌ها پرداخته شده‌است. شاعر باید عناصری چون: تجربه، دانش و خلاقیت را در نظر داشته باشد، خوش‌بختانه مهتاب با تعهد به عناصر یادشده آن‌ها را در شعرهایش مراعات کرده‌است.»

مهتاب ساحل به خوانش چند نمونه از شعرهای خود پرداخت.

در ادامه دکتر سرور رسا رفیع‌زاده، استاد دانشگاه در مورد دو مجوعه شعر این دو شاعر گفت: «اگر بخواهیم در مورد شعر معاصر فارسی سخن بگوییم، نمی‌شود نقش شریف سعیدی را در شعر امروز فارسی انکار کرد.» هم‌چنان، بانو رسا شعرهای این دو مجوعه را از حیث فرم، تکنیک، آشنایی‌زدایی، ساختارشکنی و بینامتنیت بررسی کرد.

در آخر  مهتاب ساحل به اشتراکننده‌گان وعلاقه‌مندانش چند نمونه از کارهای تازه و پیشنیش را به خوانش گرفت.

در پایان برنامه، گروه موسیقی چند آهنگ هزاره‌گی را اجرا کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن