جلوگیری از قاچاق مجسمۀ بودا

وزارت داخلۀ افغانستان از جلوگیری قاچاق یک آثار باستانی توسط ادارۀ مبارزه با جرایم سنگین این وزارت خبر داده‌است.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی گفته‌است که ادارۀ مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله یک مجسمه بودا را که گفته می‌شود قدامت تاریخی آن دو هزار سال می‌باشد، از داخل یک دکان در مربوطات ناحیۀ هفدهم شهر کابل کشف و ضبط کرده‌است.

در خبرنامه آمده‌است که نیروهای مبارزه با جرایم سنگین روز گذشته (سیزدهم سرطان) هنگامی موفق به کشف و ضبط این مجسمه شدند که قاچاق‌بران آن را در داخل یک دکان در ناحیۀ هفدهم شهر کابل جابه‌جا کرده بودند و می‌خواستند در بدل سه هزار دالر امریکایی آن را به فروش برسانند.

مسوولین مبارزه با جرایم سنگین گفته‌اند که با در نظرداشت بررسی‌های ابتدایی هیأت باستان‌شناس، این مجسمه از سنگ مخصوص ساخته شده‌است و دوهزار سال پیشینۀ تاریخی دارد.

قاچاق‌بران این مجسمه را از ولایت کاپیسا به‌دست آورده‌اند.

قابل یادکرد است که یک تعداد سنگ‌های قیمتی و سکه‌های تاریخی نیز با این مجسمه به‌دست پولیس آمده‌است.

کاپيسا يکى از ولايت‌های مرکزى کشور است که با ولايت پنجشير درشمال، با ولايت پروان درغرب، با ولايت کابل و لغمان درجنوب و با ولايت لغمان در شرق هم‌سرحد می‌باشد. شهر محمودراقى مرکز اين ولايت است که در ٦٥ کيلومترى شمال کابل موقعيت دارد.

پیشینۀ کاپیسا به دوران کنشکای بزرگ_ امپراتور کوشانی‌ها_ و هم‌چنان دوران بودایی یونان باختری می‌رسد که کاپیسا در آن زمان به‌عنوان پای‌تخت تابستانی کنشکا انتخاب شده بود.
خمزرگر یکی از مرکزهای مهم آیین بودایی بوده و دو تندیس یافت‌شدۀ بودا که از نشانه‌هایش آتش زبانه می‌کشد و از کف پایش آب فوران می‌کند؛ اولی از منطقۀ موری خمزرگر و دومی از سنجن به‌دست آمده‌است.

هندوستان کنونى، بنگله‌ديش و پاکستان از مرکز کاپيسا اداره و مناطق  تحت نفوذ ادارۀ مذکور بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن