محاکمۀ صحرایی در قره‌باغ کابل

این روزها کاربران شبکه‌های اجتماعی ویدیوی را به‌نشر رسانده‌اند که در آن پنج تن به‌شمول یک دخترخانم از سوی افرادی به دلیل «ارتکاب فساد اخلاقی» محاکمۀ صحرایی می‌شوند.

بربنیاد ویدیوی نشرشده، یک گروهی که خود را «مجاهدین» می‌خوانند در پانزدهم رمضان (10ثور) چهار مرد و یک دختر خانم را در شهرستان قره‌باغ کابل دست‌گیره کرده و بر آنان به‌گفتۀ خودشان «حد شرعی» را اجرا می‌کنند.

گفت‌وگوهای که در ویدیو انجام شده، بازداشت‌شده‌گان با ترس و لرز پرسش‌کننده را «ملاصاحب» خطاب می‌کنند.

در ویدیو تصویرهای بازداشت‌شد‌ه‌گان خاک‌آلود به نظر می‌رسد و با خط‌بینی کشیدن بر زمین از کارهای‌شان اظهار پشیمانی می‌کنند.

در این ویدیو از دخترخانم بازداشت‌شده پرسیده می‌شود که بار چندمش است با این مردان آمده؟ او با نهایت ترس در پاسخ می‌گوید: بار اولش است!

مردانی که به‌نظر می‌رسد به‌صورت شدید لت‌وکوب شده‌اند اظهار می‌کنند: «از تطبیق شریعت راضی استیم» از آن‌ها پرسیده می‌شود که اگر دوباره به این جرم گرفتار شدند چه‌گونه باید مجازات شوند؟ آن‌ها در پاسخ می‌گویند: اگر دوباره به این جرم گرفتار شدیم با گلوله به فرق‌مان بزنید.

پولیس کابل تاکنون این رویداد را تایید نکرده‌است.

حاجی بازمحمد که خود را نمایندۀ شهرستان قره‌باغ معرفی می‌کند به رسانه‌ها گفته است که طالبان در شهرستان قره‌باغ حضور فعال دارند.

این در حالی‌ست که چندی پیش دو فرد در کندز که قصد حمله بر یک مدرسه را داشتند؛ اما از سوی نیروهای امنیتی دست‌گیر شدند و اقرار کردند که از «مدرسۀ میاگل‌جان آغا» واقع قره‌باغ کابل آمده‌اند.

محاکمۀ صحرایی در افغانستان بی‌پیشینه نیست؛ اما فعالیت گروه‌های تروریستی و موجودیت داد‌گاه‌های صحرایی در پای‌تخت حاکمیت دولت را زیر سوال برده و مایۀ نگرانی شهروندان در کشور شده‌است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن