بررسی هرج‌ومرج افغانستان از چشم‌انداز دین در اندونیزی

علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزی در مورد هرج‌ومرج جاری در کابل، در شهر بوگور با هم تبادل نظر می‌کنند.

احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح افغانستان که امروز جمعه (21 ثور) برای شرکت در این نشست به اندونیزی سفر کرده، به رسانه‎‌ها گفته‌است که از افغانستان یک هیأت بیست‎‌نفری تحت ریاست قیام‌الدین کشاف، رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان در این نشست شرکت کرده‌اند.

به گفتۀ آقای طاهری، بررسی وضعیت نابه‌سامان و خشونت جاری در کشور از چشم‌انداز دین، موضوع محوری این نشست‌است.

دولت افغانستان نقش عالمان دینی پاکستان را در پیوند به زدودن افراط‌گرایی دینی مهم دانسته و از آن‌ها خواسته است تا در این نشست  شرکت کنند.

جوکو ویدودو، رییس‌جمهور اندونیزی در سفری که زمستان سال (1396 خورشیدی) به افغانستان داشت، زمینۀ این نشست را در شهر بوگور آن کشور فراهم کرده بود.

اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین کشور اسلامی در نظر دارد تا در تامین صلح افغانستان نقش ایفا کند و از نفوذش بر پاکستان استفاده و این کشور را تشویق کند تا به صلح افغانستان کمک کند.

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان نیز از این نشست استقبال کرده و افزوده‌است که این نشست زمینۀ نشست شورای سرتاسری عالمان جهان اسلان را در جده فراهم می‌کند.

قرار است در ماه جولای امسال دولت افغانستان نشست شورای سرتاسری علمای جهان را به هدف گفت‌وگو در بارۀ صلح این کشور در شهر جدۀ عربستان برگزار کند.

اما طالبان پیش از این اعلام کردند که حاضر نیستند با دولت افغانستان گفت‌وگو کنند.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن