وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان: «از هر سه نفر شهروند افغانستان، یک‌تن آن آواره است.»

گزارش‌: آرزو آسنات

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت‌کننده‌گان امروز سه‌شنبه در کنفراسی که پیرامون سیستم ردیابی بیجاشده‌گی در افغانستان یا DTM برگزار شده بود، ضمن با اهمیت خواندن این سیستم آن را نیاز اساسی در عصر کنونی بیان کرد.

او می‌گوید: «ما در افغانستان بیشتر از ۷ میلیون عودت‌کننده، ۵،۵ میلیون مهاجر و بیشتر از ۳ میلیون بی‌جاشده داریم، یعنی این‌که نیمی از نفوس کشور ما شامل این سه بخش می‌شود.»

او گفت: از مجموع کسانی که عودت کرده‌اند و یا بی‌جا شده‌اند، مشکل سرپناه ۹۷ درصد آنان حل شده است و تنها ۳ درصد آنان زیر خیمه زندگی می‌کنند که از آن میان۸۰۰۰ خانواده در کابل به سر می‌برند.

لورینس هارت، رییس عمومی سازمان بین‌المللی مهاجرت در این کنفرانس گفت که این سیستم کمک می‌کند تا از آمار و ارقام بیجاشده‌گان، نیازمندی‌ها و آسیب‌پذیری‌های آنان اطلاع به دست آوریم و خدمات آموزشی و نیاز‌های اولیه را در تناسب با تعداد بیجاشده‌گان افزایش دهیم.

سیستم ردیابی بیجاشده‌گی، یک سیستم معلوماتی است که آمار و ارقام افراد بیجاشده، عودت‌کننده و پناهنده را در بین سال‌های ۲۰۱۲- ۲۰۱۷  نشان می‌دهد. در این سیستم ۱۵ ولایت که شامل ۱۸۸ شهرستان می‌باشد، مورد ارزیابی قرار گرفته‌است.

بر بنیاد این سیستم  که از سوی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با هم‌کاری سازمان بین‌المللی مهاجرت نشر شده‌است، نیمی از جمعیت افغانستان بیجاشده، مهاجر یا عودت‌کننده می‌باشد.

جزییات بیشتر این گزارش حاکی از آن است که در ۵ سال گذشته ۱۸۲۱۰۱۱ نفر عودت، ۱۷۲۸۱۷۵ نفر بیجا و ۷۷۲۱۰۹  نفر به کشور‌های همسایه و اروپایی پناه‌جو شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های این سیستم ۸۶ درصد بیجاشده‌گان به دلیل جنگ و ۱۴ درصد آنان بر اثر حوادث طبیعی خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند، چنانچه با درنظرداشت معلومات در دست داشته، آمار بیجاشده‌گان در ولایت کندز از هر دو نفر یک نفر، در ولایت فراه از هر سه نفر یک نفر و در کنر و لوگر از هر چهار نفر یک نفر گفته شده است.

این آمار در حالی ارائه می‌گردد که تنها در ماه حمل ۳۷۰۰ نفر از کسانی که به هدف اروپا کشور را ترک کرده‌بودند از ترکیه دوباره برگشته‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن