ادارۀ مرکزی احصائیه: ۵۴،۵ درصد نفوس کشور زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند

ادارۀ مرکزی احصائیه جمهوری اسلامی افغانستان به هم‌کاری کمک‌های مالی و تخنیکی اتحادیه اروپا، انستیتیوت ICON، بانک جهانی، صندوق ملل متحد و پروگرام غذایی جهانی برای اطفال، سروی وضعیت زنده‌گی در افغانستان را برای دور ششم در ۳۴ ولایت افغانستان انجام داده‌است که زندگی مردم را در سال ۱۳۹۵ مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بر بنیاد تحقیقات این اداره، میزان فقر در مقایسه به ۵ سال گذشته ۱۶،۲ درصد افزایش یافته‌است و ۷۰ درصد نفوس این کشور در محلات فقیر‌نشین و خانه‌های نا‌مناسب زنده‌گی می‌کنند.

احمد جاوید رسولی، رئیس عمومی اداره مرکزی احصائیه افغانستان در کنفرانسی که امروز یک‌شنبه (۱۶ ثور) در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار گردید با تشکری از نهاد‌های هم‌کار در انجام رساندن این سروی گفت: «یافته‌های این سروی، جامع‌ترین منبع معلومات در خصوص نفوس‌شماری، مسکن، اقتصاد، صحت، دست‌رسی به انرژی آب و برق و دیگر نیاز‌های اجتماعی می‌باشد که هر دو سال بعد تهیه می‌گردد.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد با مصرفی خواندن افغانستان  دلایل افزایش فقر را نسبت به سال‌های پسین نا‌امنی، بی‌ثباتی سیاسی، عدم توازن بین افزایش نفوس و رشد اقتصادی، نبود تولیدات داخلی و پس لرزه‌های انتخاباتی که میزان سرمایه‌گذاری را متاثرساخته است، بیان می‌دارد؛ اما گفته‌است این احصائیه مکمل نیست و نیازمند جزئیات بیشتر می‌باشد تا از آن در برنامه‌ریزی‌های آینده استفاده شود.

آقای مستور می‌گوید که بر اساس فیصله‌های قبلی قرار است مرکز تحلیل اقتصادی را د رچوکات این وزارت ایجاد کند تا به این وسیله برنامه‌های اقتصادی را جهت کاهش فقر رو‌ی‌دست گیرند.

افزایش ۵۴،۵ درصدی فقر در حالی صورت گرفته‌است که میزان فقر در سال ۱۳۹۱ به ۳۸،۳ و در سال ۱۳۸۷ به ۳۳،۷ می‌رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن