دیده‌بان شفافیت افغانستان: ۷۰ درصد از دانش‌آموزان دست‌رسی به کتاب درسی ندارند

آرزو آسنات

سید اکرم افضلی رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان، در کنفرانسی که امروز در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت پیرامون بلند بردن کیفیت آموزش و شفافیت در نظام آموزشی برگزار گردیده‌بود، مشکلات موجود در معارف را نگران‌کننده خواند.

او گفت که فساد در بخش استخدام کارمندان و آموزگاران، غیر مسلکی بودن و کمبود آموزگاران، عدم دست‌رسی بیشتر دانش‌آموزان به کتاب‌های درسی، و تطبیق نشدن پلان حفظ و مراقبت از جمله مشکلاتی‌است که معارف به آن روبه‌رو می‌باشد.

او افزود: «حکومت افغانستان به تنهایی نمی‌تواند کیفیت آموزش و پرورش را بلند ببرد و برای حل این معضل نیاز است تا شرکت‌های عامه و خصوصی نیز در بلند بردن کیفیت معارف سهیم شوند.»

بر بنیاد گزارشی که دیده‌بان شفافیت افغانستان به هم‌کاری کشور سویدن از فعالیت‌های یک‌و‌نیم دهۀ گذشته وزارت معارف تهیه کرده است، از جمله ۲۷۶ مکتبی که از سوی این نهاد در ۱۰ ولایت افغانستان مورد ارزیابی قرار گرفته، ۱۰ مکتب تنها در ولایت فاریاب غیر فعال می‌باشد.

این گزارش می‌رساند که ۴۱ درصد از این مکتب‌ها به صنف‌های درسی و اداری ضرورت دارند، ۴۳ درصد آموزگاران معیارهای یک آموزگار مسلکی را ندارند و ۷۰ درصد دانش‌آموزان نیز به کمبود کتاب مواجه‌اند.

سردار محمد رحیمی، معین سواد‌‎آموزی وزارت معارف گزارش دیده‌بان شفافیت را تایید کرده و افزود که کیفیت آموزش و پرورش وابسته به بودیجۀ کافی و منابع مالی است.

او می‌گوید که ۸ درصد کاهش در بودیجۀ نسبت به سال‌های قبل سبب شده‌است که کیفیت آموزش و پرورش سیر نزولی پیدا کند .

حسین رضایی، عضو ائتلاف ملی وزارت معارف گفت که منابع بشری از آسیب‌پذیرترین بخش‌های معارف است که در گذشته و حال سبب شده است که بیشتر از ۵۰ درصد آموزگاران خلاف رشته مقرر شوند.

او می‌افزاید: «آمار چاپ کتاب درسی برای دانش‌آموزان بیشتر از حد ضرورت است، اما با آن‌هم گزارش‌ها می‌رسانند که دانش‌آموزان به کمبود کتاب مواجه‌اند، یعنی این‌که کتاب‌های درسی به‌گونۀ غیرقانونی فروخته می‌شود.»

با این‌که فروش کتاب‌های درسی در بازار غیرقانونی می‌باشد، اما این عمل بارها از سوی تعدادی فروشنده‌گان کتاب به صورت غیر قانونی در بازار سیاه صورت گرفته است و حکومت هیچ اقدامی در جهت جلوگیری از فروش کتاب‌های درسی معارف نکرده‌است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن