گشایش شهر کتاب به‌روی شهروندان

گزارش: ضمیر محب

دیروز (۷ ثور) مرکز فرهنگی شهر کتاب، در غرب کابل با حضور مهمانان داخلی و خارجی روگشایی شد.

برنامۀ روگشایی این مرکز از ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت شروع و تا ۷:۰۰ شام ادامه داشت.

برنامه شامل سخن‌رانی، شعرخوانی شاعران پای‌تخت، روگشایی دفتر شعری «نفس جاده»، اجرای موسیقی، قطع نوار و رفتن به کهکشان‌های دیگر بود که هر کدام پی‌هم برگزار گردیده و اجرا شدند.

یاسین نگاه، بنیان‌گذار مرکز فرهنگی شهر کتاب در پیوند به هدف از ایجاد این مرکز گفت: « یگانه راهی که سبب می‌شود یک جامعۀ متمدن داشته باشیم، تلاش در راستای دانش، فرهنگ، آگاهی و خرد است.»

یاسین نگاه، بنیان‌گذار مرکز فرهنگی شهر کتاب

 

 

او افزود: «غیبت جامعۀ کتاب‌خوان و غیبت فرهنگ مطلوب، سبب شده‌است جامعۀ بنیادگرا و متحجر داشته باشیم. بستر تربیتی‌ ما دچار مسئله است. و گروه‌های تروریستی پیش از هر چیز دیگر محصول همین بستر هستند.»

آقای نگاه غرض از تاسیس «مرکز فرهنگی شهر کتاب» را ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، اشتغال‌زایی برای جوانان، فراهم‌سازی فضای مناسب برای مطالعه و تحقیق، برگزاری برنامه‎‌های فرهنگی، ایجاد کارگاه‌های آموزشی، نمایش تیاتر و موسیقی خواند.

مجیب مهرداد سخن‌گوی وزارت معارف، مرکز فرهنگی شهرکتاب را محل آمد و شد فرهنگیان و هنر دوستان خوانده و بیان کرد: «امیدوارم از این فضا برای گفتمان‌های بزرگ فرهنگی و هنری‌مان استفاده کرده و تا باشد از این طریق خدمتی برای فرهنگ انجام دهیم.»

بخش دوم برنامه، شعرخوانی شاعران پای‌تخت و روگشایی کتاب «نفس جاده» نوشتۀ نجم‌الدین برهانی بود که شاعرانی چون ادهم کاوه، مزدا مهرگان، قادر فیض و دیگران شعر خواندند.

در بخش سوم برنامه، از زیر مجموعه‌های مرکز فرهنگی شهر کتاب با حضور مهمانان داخلی و خارجی و با قطع نوار روگشایی به‌عمل آمد.

جشن روگشایی مرکز فرهنگی شهر کتاب

پس از قطع نوار، مهمانان از زیرمجموعه‌های مرکز فرهنگی شهرکتاب که شامل: کافه- کتاب، کافی‌شاپ، صنایع دستی و ظروف سفالی اند، دیدار کردند.

قابل یادکرد است که هنرمند محبوب کشور، آقای آرش بارز در لابلای برنامه برای مهمانان و دوست‌داران موسیقی سرود خواند.

برنامه با سفر به جهان‌های دیگر و رصد سیاره‌ها که با هم‌کاری انجمن نجوم افغانستان برگزار شده بود به‌پایان رسید.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن