همایش اختتامیۀ نخستین جشنوارۀ شعر جوان افغانستان

گزارش: ضمیر محب

 

دیروز چهار شنبه (5 ثور) نتیجۀ نخستین جشن‌وارۀ شعر جوان افغانستان طی محفلی با شکوه، با حضور مهمانان خارجی و داخلی اعلام گردید.

جشن‌وارۀ شعر جوان افغانستان، از نشانی اتحادیۀ نویسنده‌گان افغانستان  با هم‌کاری مرکز فرهنگی شهر کتاب، وزارت اطلاعات و فرهنگ، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درکابل، دانشگاه کابل، شورای فرهنگی دانشگاه کابل، خبرگزاری رصد و خبرگزاری پرسش راه‌اندازی گردیده بود. از میان هشتاد شاعر جوان و زیر سن سی سال، شش تن آنان مقام‌های ویژه را در بخش‌های شعر موزون و آزاد از آن خود  کردند.

نخستین سخن‌ران این برنامه، یاسین نگاه دبیر جشنوارۀ شعر جوان افغانستان بود که برنامه را معرفی کرده و بیان داشت: «تجربۀ هفده‌سال گذشته نشان داد که بی‌توجهی به فرهنگ می‌تواند افغانستان را بار دیگر به پرتگاه سقوط‌ سوق دهد، طالبان، داعش و تمام گروه‌های تروریستی دیگر پیش از هر عامل دیگر محصول بحران فرهنگی می‌باشند. به همین منظور تا دیر نشده باید به فرهنگ، دانش و آگاهی بها دهیم و این نکته را نیز نیک بدانیم که تنها راه نجات کشور از دشواری‌های کنونی توجه و پرداختن به ادبیات و فرهنگ می‌باشد.»

وی در ادامه افزود: «اعتقاد من این است که بخش بزرگی از بودجۀ وزارت جنگ باید به وزارت اطلاعات و فرهنگ منتقل گردد، تا به‌جای جنگ رودررو با طالبان در جبهات، به تربیت فرهنگی فرزندان‌مان در محیط‌های اجتماعی و آموزشی بپردازیم. جشنوارۀ شعر جوان افغانستان یکی از تلاش‌هایی‌ست در راستای تشویق و ارج‌گزاری شاعرانی که در این روزگار با عشق و تعهد برای پرباری فرهنگ و ادبیات کشورمان کار و پی‌کار می‌کنند.»

دکتر محمد کاظم کهدویی، استاد دانشگاه یزد که داور و مهمان ویژۀ این برنامه بود، خطاب به شاعران نسل جوان فرمود: «بسرایید، این است که می‌ماند؛ در هر کجای دنیا که باشیم پشتیبان این مملکت و دانش‌پسندان آن هستیم.»

دکتر محمد کاظم کهدویی، استاد دانشگاه یزد

سپس فضل احد احدی مسوول برنامه‌های فرهنگی دانشگاه کابل، بیان کرد: «ما پیوسته تلاش می‌کنیم تا برنامه‌های فرهنگی را در بخش‌های مختلف حمایت کنیم و پیشرفت ادبیات در کشور نشان می‌دهد که آیندۀ روشنی در انتظار ماست.»

دکتر سرور مولایی عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: «تنها چیزی را که به‌عنوان خلا در شعر شاعران افغانستان  احساس می‌کنم؛ عدم استفاده از ابزارهای شعر کهن است. شاعر خوب نخواهید شد مگر این‌که شعر کلاسیک و متن‌های کهن را بار بار بخوانید.»

آقای رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل، زبان فارسی را دایرۀ مشترک فارسی زبانان عنوان کرده افزود: «شعری در حافظۀ مردم ماندگار خواهد شد که مشکلات و دشواری‌های جامعه را روایت کرده باشد.»

رضا ملکی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل

آخرین سخنران برنامۀ مذکور استاد مجیب مهرداد یکی از داوران این جشنواره و سخن‌گوی وزارت معارف افغانستان بود، وی با تمرکز ویژه روی کارکرد اجتماعی ادبیات چنین گفت: «شاعران و نویسنده‌گان با تولید آثار ادبی‌شان به ماندگاری و پویایی زبان و فرهنگ می‌افزایند، ادبیات آیینۀ تمام‌نمای تاریخ بشریت است و راستین‌ترین راویان تاریخ بدون شک هنرمندان می‌باشند.»

در بخش دوم برنامه آقایان پیر محمد کاروان از محبوت‌ترین شاعران زبان پشتو، عبدالمالک عطش، ظاهر منتظر، بانو زمزمه نیازی و دیگران شعر خواندند.

قابل یادکرد است که در این جشنواره آقایان هر یک، قادر فیض، رضا توسلی و هادی مروج برنده‌گان مقام‌های نخست، دوم و سوم  در بخش شعر آزاد شدند و در قالب موزون بانو مزدا مهرگان، شمیم فروتن و  نورمحمد نورنیا هریک مقام اول، دوم و سوم این جشنواره را از آن خود کردند.

در این همایش از کارنامه‌های ادبی استاد انور وفا سمندر، مجیب مهرداد، دکتر سرور مولایی، دکتر عفت مستشارنیا، عبدالمالک عطش، مهتاب ساحل، تمیم حمید، ادهم کاوه، انوشه عارف و تمنا توانگر نیز تقدیر به عمل آمد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن