پاسداشت از کارکرد فرهنگی و ادبی دکتر سرور مولایی

گزارش: ضمیر محب

گروهی از فرهنگیان امروز چهارشنبه (22حمل) در دانشگاه تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی، برنامۀ پاسداشت از کارهای فرهنگی و ادبی دکتر سرور مولایی را با حضور خود آقای مولایی برگزار کردند.

دانشگاه تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی، اتحادیۀ نویسنده‌گان افغانستان، سازمان نخبه‌گان افغانستان و مرکز فرهنگی شهر کتاب در تالار ادیتوریم دانشگاه استاد ربانی میزبان این برنامه بودند.

در نخست دکتر ذبیح‌الله اسدی رییس دانشگاه تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی، مهمانان را خوش‌آمدید گفته و افزود که شخصیت‌های کاری را باید در زمان حیات‌شان تقدیر کنیم.

دکتر خواجه نجیب‌الله عمری وزیر تحصیلات عالی افغانستان، گرامی‌داشت از فرزانه‌گان را رسالت وزارت تحصیلات عنوان کرده و بیان داشت: «وزارت تحصیلات عالی افغانستان، خدمات دکتر سرور مولایی را در دانشگاه بامیان و دیگر دانشگاه‌های کشور به دیدۀ قدر نگریسته و از آن سپاس‌گزاری می‌کند.»

دکتر عبدالقیوم قویم استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل، از کارهای که دکتر مولایی در زمینۀ تصحیح متون به ویژه تصحیح «تحفة الحبیب و سراج التواریخ» انجام داده است یادآوری کرده و بیان داشت: «هنگام پژوهش روی کتاب «مروری بر ادبیات معاصر پارسی دری»، به مقدمۀ دکتر مولایی بر دیوان استاد خلیلی سرخوردم بعد از آن به پخته‌گی نثر دکتر مولایی پی‌بردم. به قول واصف باختری نثر دکتر مولایی آدم را به ناکجاها می‌برد.»

هم‌چنان استاد قویم از وزیر تحصیلات کشور خواست که مضمون تصحیح متن و مطالعۀ نسخ خطی را وارد برنامۀ مقطع دکترای دانشگاه کابل کند.

محمد یاسین نگاه رییس اتحادیۀ نویسنده‌گان افغانستان و بنیان‌گزار مرکز فرهنگی شهر کتاب، دکتر مولایی را از جملۀ راستین‌ترین آموزگاران افغانستان توصیف کرده گفت: «سال‌های اول دانشگاه بود که کتاب «گزیدۀ شعر معاصر افغانستان» نوشتۀ دکتر مولایی به دستم افتاد؛ نخستین کتابی بود که شاعران فارسی‌سرای افغانستان را به شاعران ایرانی معرفی کرد. پس از آن من با کارهای درخور ستایش دکتر مولایی آشناشدم.»

محمد یاسین نگاه، رییس اتحادیۀ نویسنده‌گان افغانستان

آقای نگاه در ادامۀ سخنانش به چالش‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی پرداخته گفت: «پس از طالبان تهدید دوم در افغانستان دانشگاه‌های خصوصی اند. زیرا در این مکان‌ها دانش مارکیتی شده‌است و دانش‌جویان بیشتر در جستجوی سند هستند تا دانش؛روزی این سند به‌دستان بی‌سواد، گریبان‌گیر دولت خواهند شد.»

دکتر سرور مولایی، از برگزارکننده‎های این همایش تشکری کرده، بیان داشت: «اگر صدبار دیگر هم که به دنیا بیایم، جز معلمی دیگر چیزی را انتخاب نخواهم کرد.» در ادامه آقای مولایی، فلسفۀ وجودی دانشگاه‌ها را تولید دانش در کشورها عنوان کرده و از وزیر تحصیلات عالی کشور خواست که از شخصیت‌های کارفهم برای بهبود برنامۀ آموزش در دانشگاه‌ها استفاده کند؛ تا دانش از صنعتی شدن نجات یابد.

هم‌چنان دکتر مولایی، گرایشی کردن دانش را در دانشگاه‌ها به وزیر تحصیلات پیشنهاد کرد.

برنامه با اهدای تندیس و لوح‌‌های تقدیر از طرف وزارت تحصیلات عالی، اتحادیۀ نویسنده‌گان افغانستان و دانشگاه تعلیم و تربیۀ استاد ربانی به پایان رسید. ‌

دکتر سرور مولایی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب پارسی

زنده‌گی نامۀ دکتر سرور مولایی

سرور مولایی، متولد 1324 خورشیدی در شهر غزنی‌ست. وی دبستان را در غزنی و دبیرستان را در مدرسۀ حبیبیۀ کابل گذراند. در آزمونی که برای فرستادن شاگردان رتبه‌های یکم تا سوم دبیرستان‌های سراسر کشور به خارج برگزار گردید، رتبه پنجم را کسب کرد و بورسیه تحصیل در ایران را برگزید.

در سال 1344، برای تحصیل در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی به ایران رفت. در دلو (بهمن) 1348، از دانشگاه تهران، دانش‌نامۀ کارشناسی؛ در جدی (دی) 1351 از همین دانشگاه، دانش‌نامۀ کارشناسی ارشد و در جوزا (خرداد) 1355 این بار نیز از همین دانشگاه، دانش‌نامۀ دکترای خود را گرفت. در دورۀ که در دانشگاه تهران درس می‌خواند، از خرمن دانش استادانی چون سید جعفر شهیدی، بدیع‌الزمان فروزان‌فر، پرویز ناتل خانلری، ذبیح‌الله صفا، سید صادق گوهرین، عبدالحسین زرین‌کوب، سید حسن سادات ناصری و حسین خطیبی خوشه چید.

از 1348 تا 1369 نیز در بنیاد فرهنگ ایران زیر نظر دکتر پرویز ناتل خانلری به مطالعه و بررسی متون فارسی پرداخت. هم‌چنین از آغاز پایه‌گذاری بنیاد شاهنامه فردوسی، به عضویت هیأت تصحیح و تنقیح شاهنامه برگزیده شد. دکتر مولایی از 1354 در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت. در این مدت نیز توانست مراتب علمی را از استادیاری تا استادی تمام به‌دست آورد. با روی کار آمدن دولت تازه در افغانستان، ایشان به ریاست دانشگاه بامیان منصوب شد. از این‌رو، به میهن بازگشت و به خدمت پرداخت. در بازگشت از افغانستان، به ناچار از تدریس کناره گرفت و بیشتر سرگرم کارهای پژوهشی شد. مولایی هرازگاهی در دانشگاه کابل نیز تدریس کرده‌است.

دکتر محمدسرور مولایی، یکی از اندیشمندان بزرگ افغانستان است که آثار ارزشمندی در قلمرو زبان و ادب پارسی و تاریخ‌ و فرهنگ کشور نگاشته یا تصحیح و ویرایش کرده است. افزون بر آن، آثار متعددی در زمینه‌های مولوی پژوهی، بیدل پژوهی و بازنشر آثار خواجه عبدالله انصاری هروی دارد.

هم‌چنان سراج التواریخ نگاشتۀ ملا فیض‌محمد کاتب را نیز تصحیح کرده است که به همت نشر امیری در کابل به چاب رسیده است. در حال حاضر دکتر مولایی عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب پارسی‌ست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن