مرکز آموزش هراس‌افگنی در کندز

والی کندز از شناسایی یک مرکز آموزش حملات هراس‌افگنی در این ولایت خبر داده‌است.
اسدالله عمرخیل، والی کندز به رسانه‌ها گفته که در دشت ارچی کندز یک مرکز آموزش حملات انتحاری، بمب‌سازی، ماین‌گذاری و ساخت مواد انفجاری کشف گردیده‌است.
مقام‌های محلی کندز می‌گویند، بیشتر از یک‌سال است که این مرکز فعال است و آموزه‌های هراس‌افگنی را به شاگردانش تدریس می‌کند.
به گفته‌ٔ والی کندز، نهادهای کشفی امنیت ملی ولایت کندز یک هفته پیش، از فعالیت‌های این مرکز آگاه شدند.
وی افزوده‌است، پیش از شناسایی گمان بر این بود که در مدرسۀ دینی دشت ارچی، صرفاً مضمون‌ها و کتاب‌های دینی و مذهبی آموزش داده می‌شود و این مدرسه هیچ ارتباطی با گروه‌های هراس‌افگن ندارد.
آقای عمرخیل تصریح کرده که در مدرسهٔ دینی دشت ارچی دو فرد برجستهٔ گروه‌های هراس‌افگن یکی به‌نام مولوی جنت گل- عضو برجستهٔ شبکهٔ القاعده در افغانستان و دیگری به‌نام ملا سلام والی نام‌نهاد طالبان در کندز مشغول تدریس حملات هراس‌افگنانه برای 300 دانش‌آموز می‌باشند.
هم‌چنین یکی از مأموران سازمان استخباراتی پاکستان به نام «عمران»، که متخصص آموزش ساختن واسکت‌های انتحاری و فن بمب‌گذاری‌ست، نیز در این مدرسه مشغول تدریس نوجوانان می‌باشد.
در همین حال نیروهای امنیت ملی، چهار کودک آموزش‌دیدهٔ انتحاری از مدرسهٔ “میاگل جان‌آغا” را که می‌خواستند وارد مدرسهٔ دشت ارچی شوند نیز دستگیر کرده‌اند.
مدرسهٔ میاگل جان آغا، در ولسوالی قره باغ ولایت کابل موقعیت دارد.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن